Technologia w służbie ptakom.
Warsztaty z projektowania druku 3D

10.11  | 17:00-21:00 | online

Ilość miejsc: 10
Rejestracja przez formularz

Technologia druku 3D, która staje się coraz bardziej powszechna, umożliwia zdobycie cennych nowych umiejętności w zakresie projektowania i przy zachowaniu ergonomii projektowania przyczynia się do polepszenia naszego najbliższego otoczenia.
W czasie pandemii, zamknięci w domach, wielu z nas obserwowało ptaki za oknem. Dzięki technologii druku 3D, możemy je wesprzeć, projektując karmniki dla ptaków zaglądających szczególnie jesienią i zimą do naszych okien czy ogrodów w poszukiwaniu pożywienia.

Podczas warsztatów w druku 3D, uczestnicy poznali proces projektowania trójwymiarowego, obsługę drukarek oraz sam druk 3D. Zaprojektowali swój własny oryginalny obiekt, który po wydrukowaniu z użyciem nietoksycznego, bezpiecznego dla środowiska i podlegającego recyklingowi filamentu PP, może stać się domkiem – karmnikiem dla ptaków.

Warsztaty odbyły się online i poprowadził je Przemek Baranowski, współtwórca krakowskiego FabLabu, pasjonat nowych technologii, absolwent informatyki na Politechnice Krakowskiej. Zajęcia były skierowane do osób zainteresowanych technologią 3D, nie mających wcześniejszej styczności z tą technologią. Poziom zajęć był początkujący – prowadzący przeprowadził uczestników przez proces projektowania trójwymiarowego, obsługę drukarek 3D oraz sam druk 3D. Uczestnicy pracowali na darmowym oprogramowaniu Autodesk Fusion 360 na licencji do użytku prywatnego: https://www.autodesk.com/products/fusion-360/personal. Wydruku można dokonać w FabLabie po ustaleniu terminu. Koszt wydruku zostanie indywidualnie określony na podstawie gotowego projektu. Organizator warsztatów nie pokrywa kosztu wydruku domków 3D.

Udział w warsztatach był bezpłatny. Obowiązywała rejestracja przez formularz.

 

Dokumentacja warsztatów oraz projekty domku

 

Warsztaty odbyły się w ramach 3. edycji krakowskiego wydarzenia Sztuka do rzeczy – design w Krakowie, zatytułowanej DOM i poświęconej sytuacji, z którą przyszło nam się nieoczekiwanie zmierzyć w czasie pandemii. W związku z tym, realizowane działania powinny wpisywać się w projektowanie odpowiedzialne i ergonomiczne oraz mieć na celu taką aranżację naszej przestrzeń, aby pozwoliła nam przetrwać w ekstremalnych, niecodziennych warunkach niedoboru i ograniczenia.

Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków.