Spacer AR po Krakowie. Stare miasto od nowa.
Aplikacja mobilna AR
W jaki sposób Kraków może jednocześnie inspirować artystów, jak i upamiętniać ich w przestrzeni miasta? Gdzie zapisać aspiracje i marzenia miasta? Albo znaleźć miejsce dla nowego przemysłu? Czy wszystko musi do siebie pasować? Czy godło kamienicy może zainspirować większą różnorodność krakowskiego biotopu?
Podpowiedzi i odpowiedzi znajdziesz na krakowskim Starym Mieście, dzięki aplikacji Krakow ARtour z technologią rozszerzonej rzeczywistości (AR). Wybierz się na spacer szlakiem dwudziestowiecznej architektury Starego Miasta Krakowa i odkryj niezwykłe historie osadzone w kontekście zrównoważonej przyszłości.
Spacer powstał we współpracy z krakowskim studiem BudCud, które specjalizuje się w tworzeniu różnorodnych, nieformalnych środowisk przestrzennych, pełnych referencji i kodów kultury.
JAK TO DZIAŁA?
Zapoznaj się z mapą i zaznaczonymi na niej pinezkami – aktywnymi punktami i ruszaj w drogę na krakowskie Stare Miasto! Kieruj się do wybranego punktu, oznaczonego pinezką, który znajdziesz patrząc przez kamerę telefonu. Gdy będziesz już w wybranej lokalizacji i zatrzymasz się w oznaczonym pinezką aktywnym punkcie, w dolnym prawym rogu ekranu pojawi się żółta cyfra. A to oznacza, że jesteś w dobrym miejscu.
Na przykład: dotarłeś do ul. św. Jana od strony Rynku. W aplikacji pojawi się cyfra 4 i aktywuje się czwarta historia pt.: Feniks o wielu twarzach. Teraz skieruj telefon na fasadę budynku – na ekranie zobaczysz iluminację historii, którą przeczytasz, klikając w menu z cyfrą.
Koncepcja i koordynacja projektu: Elwira Wojtunik, Popesz Csaba Láng
Opracowanie merytoryczne: BudCud
UX: Popesz Csaba Láng
UI: Milena Malecha
1. Miasto symboli
Dom Pod Globusem, ul. Długa 1, Kraków
czas powstania: 1904 – 1906
projekt: Franciszek Mączyński, Tadeusz Stryjeński
Fot. Paweł Krzan
Na przykładzie Domu Pod Globusem przekonaj się, jak architektura może manifestować ambicje, aspiracje i marzenia swoich gospodarzy. Rozpoznaj symbolikę postępu i rozwoju w staromiejskim gmachu, jego elewacyjnych emblematach, wystroju sali posiedzeń autorstwa Józefa Mehoffera czy bogactwie wykończenia. Zobacz w aplikacji bogato zdobione wnętrze Sali Mehoffera, w tym m.in. zjawiskowy plafon przedstawiający osiem węży wijących się wśród pawich piór oraz płótno przedstawiające triumf człowieka nad żywiołami – tak spójne z przyświecającą Izbie Przemysłowo-Handlowej ideą postępu i rozwoju.
2. Miejski ul
Kamienica Pod Pszczółkami, ul. Św. Marka 8, Kraków
czas powstania: 1937 – 1938
projekt: Fryderyk Tadanier
Dekoracyjne godła krakowskich kamienic międzywojnia nawiązują do dziejów miasta lub etosu i historii inwestora. Przekonaj się, o czym bzyczy płaskorzeźba Kamienicy pod Pszczółkami i jaką naukę o współczesności niosą trzy elewacyjne pszczoły.
3. Miasto kontrastów
Bunkier Sztuki
adres: pl. Szczepański 3 , Kraków
czas powstania: 1959 – 1965
projekt: Krystyna Tołłoczko-Różyska
Bunkier Sztuki to kolejny ważny element wielowątkowego i złożonego organizmu, jakim jest Stare Miasto. Zobacz w aplikacji, jak ten budynek – manifest współczesności przy Plantach – został wkomponowany w historyczny kontekst sąsiadujących z nim obiektów. Zwróć uwagę na kontrast (ale i harmonię) przeszłości, teraźniejszości i przyszłości w projektowaniu miasta.
4. Feniks o wielu twarzach
Dom czynszowy Towarzystwa Ubezpieczeniowego na Życie Feniks
adres: Rynek Główny 41 / ul. św. Jana 2, Kraków
czas powstania: 1929 – 1932
projekt: Adolf Szyszko-Bohusz
Krakowski „Feniks” odradzał się kilkukrotnie. Szczęśliwie od strony ul. św. Jana zachowano fragment jego oryginalnej elewacji. Podpatrując ten oryginał – zestawiony z historyzującą stylizacją w aplikacji – warto zastanowić się nad rolą architektury w służbie propagandy politycznej.
5. Miasto wzajemnych inspiracji
Kamienica Czynciela
adres: Rynek Główny 4, pl. Mariacki 9, Kraków
czas powstania: 1907 – 1908
projekt: Rajmund Meusa, Ludwik Wojtyczka
Tak, jak miasto jest inspiracją dla artystów, jego architektura również powinna opowiadać historie, doceniać i oddawać hołd lokalnym, wybitnym twórcom. Przyjrzyj się bliżej zdobieniom elewacji Kamienicy Czynciela. W detalach architektonicznych fasady budynku odkryj twórczość wybitnego artysty, który w tej kamienicy napisał swoje największe dzieło.
6. Przemysł Starego Miasta
Kuźnia Zieleniewskich
adres: ul. Św. Krzyża 16, Kraków
czas powstania: 1837-1839
Staromiejska lokalizacja Kuźni Zieleniewskich zaskakuje tym bardziej, że jest to miejsce, w którym narodził się nowoczesny przemysł Krakowa. Dziś nazwalibyśmy ten zakład innowacyjnym, bo
stosowano w nim zaawansowane (jak na tamte czasy) technologie, produkując elementy infrastruktury Krakowa. Dowiedz się co wytwarzała staromiejska kuźnia. Wkręć się w koła zębate programu funkcjonalnego
miasta i zastanów się, gdzie w tkance miejskiej jest miejsce na nowy przemysł.
7. Miasto Architektury i Natury
Siedziba Krakowskiego Towarzystwa Technicznego
adres: ul. Straszewskiego 28, Kraków
czas powstania: 1905 – 1906
projekt: Sławomir Odrzywolski
Odkryj, jak krakowska przyroda oddziałuje na architekturę miasta. Dowiedz się dlaczego elewacja Domu Krakowskiego Towarzystwa Technicznego wyłożona jest białą glazurą i jaki wpływ na ten wybór
wykończenia fasady miały Planty. Zobacz, jakie inne połączenia z miejskim biotopem widać w architekturze tego prawdziwie secesyjnego budynku.
8. Miasto abstrakcji
Fontanna Fryderyka Chopina
adres: ul. Franciszkańska , Kraków
projekt: 1948-1949
czas powstania: 2006
projekt: Maria Jarema
Czy wiesz, że Fontanna Fryderyka Chopina, poza upamiętnieniem twórczości polskiego pianisty i kompozytora, stawia też pomnik wybitnej artystce z Grupy Krakowskiej? Rozszyfruj abstrakcyjny projekt fontanny i dowiedz się więcej o wodzie w mieście. Zobacz, ile jej zużywasz w ciągu tygodnia. Może warto przykręcić kurek?
Projekt powstał w ramach krakowskiego programu “Kultura Odporna”